Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 1 grudnia 1939 r. w Emilianowie

Regulamin korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 1 grudnia 1939 r. w Emilianowie

 

Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 5/2022
Dyrektora Szkoły Podstawowej
im. Bohaterów 1 grudnia 1939 r. w Emilianowie
z dnia 26 października 2022 r

 

Regulamin

korzystania z telefonów komórkowych
i innych urządzeń elektronicznych
na terenie
Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 1 grudnia 1939 r.
w Emilianowie

 

  1. Uczniowie przynoszą do szkoły telefony komórkowe, odtwarzacze i inny sprzęt elektroniczny na własną odpowiedzialność, za zgodą rodziców.
  2. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zagubienie czy kradzież sprzętu. przynoszonego przez uczniów. Zaginięcie lub kradzież telefonu należy niezwłocznie zgłosić wychowawcy lub dyrektorowi szkoły, a także odpowiednim organom policji. 
  3. Dopuszcza się możliwość korzystania z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych podczas wycieczek szkolnych za zgodą rodziców, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za sprzęt, po uprzednim ustaleniu warunków korzystania z wychowawcą – opiekunem grupy.
  4. Na terenie szkoły obowiązuje uczniów całkowity zakaz używania telefonów komórkowych
    i innych urządzeń elektronicznych w czasie całego pobytu, tj. w czasie lekcji, zajęć pozalekcyjnych, przerw, imprez szkolnych, pobytu w świetlicy, a także przed
    i po skończonych zajęciach, z zastrzeżeniem pkt. 6 i 7.
  5. Przed wejściem na teren szkoły uczeń ma obowiązek wyłączyć i schować telefon komórkowy oraz inny sprzęt elektroniczny, w czasie pobytu na terenie szkoły telefon i inne urządzenia mają być wyłączone i schowane do plecaka/torby, dotyczy to również słuchawek. 
  6. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się możliwość skorzystania z telefonu komórkowego za wcześniejszą zgodą nauczyciela. Dotyczy to wykonania pilnego połączenia telefonicznego do rodzica lub opiekuna, wynikającego z bieżącej potrzeby.
  7. Uczeń ma możliwość używania telefonu komórkowego oraz innego sprzętu elektronicznego jako pomocy dydaktycznej, jeśli pozwoli na to nauczyciel prowadzący lekcje.
  8. Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu, dyktafonu, odtwarzacza MP czy aparatu fotograficznego jest możliwe jedynie za zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej
    (np. podczas imprez szkolnych, występów, konkursów itp.). Niedopuszczalne jest nagrywanie lub fotografowanie sytuacji niezgodnych z powszechnie przyjętymi normami etycznymi i społecznymi oraz przesyłanie treści obrażających inne osoby.
  9. Obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w toaletach szkolnych oraz szatniach wf.
  10. W przypadku nieprzestrzegania przez ucznia niniejszego regulaminu powyższy fakt każdorazowo zostaje odnotowany w dzienniku. Czterokrotne złamanie powyższych zasad skutkuje udzieleniem nagany dyrektora  szkoły i obniżeniem zachowania do nagannego. Szkoła zastrzega sobie prawo do przejęcia w depozyt telefonu/urządzenia elektronicznego i zwrotu rodzicom/opiekunom prawnym ucznia do rąk własnych.
  11. Zatrzymany telefon/urządzenie elektroniczne w obecności ucznia zostaje przekazany/-ne pracownikowi sekretariatu szkoły. Uczeń przed przekazaniem telefonu ma prawo wyłączyć telefon i wyjąć kartę.
  12. Pracownik sekretariatu po opisaniu depozytu (rodzaj urządzenia, marka, kolor, cechy charakterystyczne) i sporządzeniu protokołu zawierającego nazwisko i imię ucznia, rodzaj sprzętu, datę przyjęcia w depozyt oraz podpis ucznia i osoby przejmującej depozyt – przechowuje urządzenie w sekretariacie szkoły.
  13. Protokół przyjęcia urządzenia w depozyt sporządzany jest w 2 egzemplarzach, z których jeden zostaje przekazany rodzicom/opiekunom prawnym ucznia przez wychowawcę klasy.
  14. Osobami uprawnionymi do odbioru depozytu są tylko i wyłącznie rodzice/opiekunowie prawni dziecka za okazaniem protokołu.
  15. W przypadku gdy uczeń odmówi przekazania telefonu w depozyt, wychowawca klasy niezwłocznie powiadamia jego rodziców/opiekunów prawnych o zaistniałej sytuacji oraz o jej konsekwencjach, tj. zastosowaniu w stosunku do ucznia kar opisanych w statucie szkoły.